צוות לחקר טכנולוגיות בלוקצ'יין בפייסבוק

פייסבוק ידועה בתור אחת מהחברות החזקות ביותר בשוק העולמי.

ביחד עם חברת גוגל, פייסבוק מנסה ללמוד כל פרמטר אשר עשוי לעזור לה לשפר את המוצרים אותם היא משווקת.

המטבעות הדיגיטליים הפכו להיות בשנים האחרונות מהנושאים החמים והמרתקים ביותר בעולם כולו.

בחברת פייסבוק התקשו מאוד להישאר אדישים לנוכח ההצלחה המסחררת, ומהסיבה הזאת החליטו בפייסבוק לערוך מחקר מעמיק על הבלוקצ'יין.

בלוקצ'יין היא בעצם הטכנולוגיה המרכזית שעליה מתבססים המטבעות הדיגיטליים ובראשם כמובן המטבע הדיגיטלי המוביל ביותר בעולם הביטקוין.

המטרה הסופית של פייסבוק היא לנסות ולשלב את טכנולוגיית הבלוקצ'יין במוצרים של החברה בעתיד הקרוב.

פייסבוק ניסתה בתחילה לשמור בשקט על התוכניות העתידיות שלו.

אך לא מזמן חשפנו כי פייסבוק התחילה תהליך שנקרא הרה-ארגון המסיבי.

במסגרת התהליך כל הפעילויות של החברה מאורגנות תחת שלוש חטיבות מרכזיות, לכל אחת מהחטיבות יש את דרך הפעולה שלה כך שהכול הולך להיות הרבה יותר מאורגן ומסודר.

בראש ובראשונה ישנה את חטיבת אפליקציות ושירותים למשתמש שבה נמצאים גם האפליקציות המובילות של פייסבוק בניהם אתר פייסבוק, אינסטגרם, וואצאפ וכמובן מסנג'ר.

חטיבת המוצרים עסקיים שעוסקת בעיקר בפרסומות ובפלטפורמות חדשות מסוגים שונים. וכעת הגענו אל החטיבה השלישית והחדשה ביותר הלא היא חטיבת הבלוקצ'יין אשר עוסקת בכל התחום של המטבעות הדיגיטליים ושילובם בפלטפורמות השונות של פייסבוק.

בעוד שכל אחד משתי המחלקות הראשונות עובדת עם דברים קיימים, כאלה שפייסבוק כבר מתחזקת שנים רבות. כל מי שיעסוק בחטיבה השלישית של הבלוקצ'יין יצטרך לעבוד עם מוצר חדש לחלוטין אשר לא היה קיים בפייסבוק לפני כן. הכניסה של פייסבוק וההתעניינות שלה בתחום של המטבעות הדיגיטליים ושל הבלוקצ'יין זה משהו חדש לחלוטין. אתם בטח סקרנים לדעת את מי פייסבוק בחרה שיעמוד בראש המחלקה? מי שמכיר את ההתנהלות של חברת פייסבוק יודע כי הם אינם מחפשים הרפתקאות. לכן לטובת המשימה נבחר דיוויד מרקוס, אותו אדם שניהל את פייסבוק ומסנג'ר והפך אותן להיות מהאפליקציות המוכרות ביותר בעולם כולו עם לא פחות מ-1.3 מיליארד משתמשים שונים בכל רחבי העולם.

הצוות שאיתו יעבוד דיוויד מרקוס אינו צוות גדול בכלל, כל זאת על מנת ללמוד כיצד ניתן יהיה לשלב את הבלוקצ'יין עם הפלטפורמות האחרות של פייסבוק. נכון לכתיבת שורות אלה הצוות של מרקוס יכיל 12 אנשים בלבד, כאשר האמונה היא שעם הזמן הצוות צפוי להתרחב בהתאם ליכולות העתידית לשלב את הבלוקצ'יין ביחד עם האפליקציות הקיימות של פייסבוק. דיוויד מרקוס עצמו טען כי הוא מתחיל תהליך שמטרתו העיקרית היא לבדוק כיצד לשלב את הבלוקצ'יין בכל האפליקציות והמקורות של פייסבוק, ושהוא מתחיל הכול מאפס על מנת לבדוק האם הדבר אפשרי או שמא מדובר בתהליך סבוך וארוך.

לא בכדי דיוויד מרקוס נבחר לעמוד בראש הצוות, יש לנו רזומה עשיר אשר בגינו נבחר לעמוד בראש הצוות. בפייסבוק בטוחים כי הוא האיש אשר יכול לספק להם את התשובות המדויקות שהתשובה המשמעותית ביותר היא כיצד ניתן לשלב את הבלוקצ'יין בתוך פייסבוק בצורה הטובה ביותר. כמו שכבר ציינו מרקוס עמד בראש הצוות שהביא לפריצה הגדולה של פייסבוק ואינסטגרם, אך לפני כן הוא היה הנשיא של פייפאל העולמית שגם היא עוסקת בתחום של מסחר אלקטרוני. למעט העבודה שלו בתוך פייסבוק, מרקוס עצמו מכהן בתור הדירקטור של בורסת הביטקוין Coinbase. כך שאת הניסיון הנדרש על מנת להפוך את הבלוקצ'יין לחלק בלתי נפרד מתוך פייסבוק יש לו בהחלט.

נכון להיום קשה מאוד להגיד כיצד פייסבוק מתכננת לשלב את הבלוקצ'יין בתוך האפליקציות השונות של פייסבוק. אפילו יש כאלה שאומרים כי פייסבוק עצמה לא בדיוק יודעת מה התוכנית העתידית שלה, והם פשוט בודקים האם הדבר אפשרי ורק לאחר מכן יתחילו לבנות תוכנית עבודה מסודרת. יש כאלה שאומרים כי פייסבוק מתכננן להקים מטבע דיגיטלי משלה על מנת להכניס את עצמה למגרש של הגדולים. אומנם מדובר בטענה שאיננה מופרחת לחלוטין, אך אם נצטרך להתבסס על העובדות בלבד קשה מאוד לראות את זה קורה. במקרה כזה יש לפייסבוק יותר מה להפסיד מאשר מה להרוויח, בטח לחברה מבוססת וחזקה שכל צעד שכזה עלול לגרום לקריסה מוחלטת.

דעה יותר הגיונית היא שמרקוס ביחד עם הצוות שבנה יבחן יישומים אחרים של הבלוקצ'יין, אותם יישומים אינם קשורים למטבעות הדיגיטליים בשום צורה. בין האופציות שעלו ישנה את האפשרות של הצפנת המידע שהיא ללא ספק אחד מהדברים היחידים שבהם פייסבוק לוקה מעט בחסר. אך אם נרצה או לא, עצם ההתעניינות של פייסבוק בבלוקצ'יין ובתחום של המטבעות הדיגיטליים אמור לספק להם יציבות גדולה לאחר לא מעט חודשים של חוסר יציבות. זה לא סוד כי חברות גדולות אשר משקיעות או מתעניינות במוצרים שונים זה משהו שנותן המון שקט למשקיעים אחרים. היום ניתן להגיד בריש גלי כי המטבעות הדיגיטליים הפכו להיות דבר שבשגרה עבור חברות ואנשים פרטיים רבים.

כתיבת תגובה

Solve : *
27 − 7 =