תקדים משפטי בנושא מטבעות וירטואלים

בית המשפט מחייב את בנק הפועלים לקבל הפקדה שמקורה במכירת ביטקוין

לקוח אשר ביצע 195אלף דולר כתוצאה ממכירת 20 ביטקוין פנה לבית המשפט על מנת לחייב את בנק הפועלים לקבל את ההפקדה שלו לחשבון.

חרף העובדה שהמחוקק הישראלי השכיל להסדיר את נושא המיסוי בנוגע למטבעות וירטואלים,ביחוד בנוגע לביטקוין (ראו כתבה אחרת שלנו בנושא זה בלינק), המערכת הבנקאית עדיין סולדת מאימוץ קבלת הדמוקרדיזציה של הביטקוין.

 

בנק הפועלים ביטקוין
בנק הפועלים ביטקוין

 

טענת הזהב של הבנקים: הלבנת הון

הרגולנטור הישראלי שאימץ אמנות בינלאומיות בשנים האחרונות נלחם בכול הקשור להלבנת הון. בפרט להון שחור שיהודי הגולה היו נוהגים להפקיד בארץ על מנת לרכוש נלד״ן וכדומה. עקב לחץ בינלאומי ישראל אימצה פוליטיקה מאוד קשוחה לגבי מקורות של כספים שמקורם עלום , ועל הבנקים לבדוק היטב את מקורות הכספים של מפקדי סכומים גבוהים. הבנקים בישראל מנצלים פעמים רבות את חשש זה ומרחיבים את התקנות למניעת הלבנת הון על פי שיקולם ותוך הפרזה בוטה תוך סילוק כל עסקה הנובעת ממטבעות וירטואלים על הסף. מדובר בתחרות לא הוגנת, שכן הכלכלה היא חופשית, ועל הבנקים למצוא דרכים יצירתיות אחרות להתחרות במטבעות וירטואלים ולא להגדיר בפזיזות על כל עיסקה ועיסקה שמדובר בהלבנת הון. רבים ממחזיקי מטבעות אלו הינם משקיעים לגיטימיים שידעו לזהות מבעוד מועד את הפוטנציאל שטמון בביטקוין, ואם המחוקק הגדיר מיסוי מתאים על מנת לממש את זכותם, מחובת הבנקים לאפשר להם לעשות זאת.

 

טענת בנק הפועלים בבית המשפט המחוזי בתל אביב:

״חשש כי מכירת הביטקוין קשורה להבלנת הון ומימון טרור מכיוון שאין אפשרות לזהות מה מקור הכספים במטבעות וירטואלים״

כמו כן הבנק ביקש מבית המשפט המחוזי צו איסור פרסום בנושא זה, אשר נענה בשלילה על ידי בית המשפט.

 

הבנקים והביטקויןֿ, אהבה ממבט ראשון ?

המערכת הבנקאית בעולם , ובפרט בארץ רואה בביטקוין איום קיומי.אכן הביטקוין קיים מספר שנים הצליח בשנים האחרונות לפרוץ לתודעה הציבורית, בעקבותיו התפתחו שלל מטבעות וירטואלים. הונפקו אין ספור מטבעות וירטואלים מדובר במהפכה של ממש. הבנקים שהם המונופול הבלעדי למשמורת של כספי הציבור חושש מיריב זה שבא למעשה לתת חירות כלכלית לכל מבקש בנוגע למשמורת כסף, ביצוע עסקאות ועצמאות פיננססית ללא תאגיד פרטי שיחזיק בכספו של הציבור.

ביטקויו מפחיד את הבנקים
ביטקויו מפחיד את הבנקים

 

בעבר המטבע היה נגיש בעיקר לאנשי טכנולוגיה והשימוש הסחיר שלו היה סובב סביב מימוש עסקאות באינטרנט בפרט על ידי האקרים באתרים כמו hackforums.net. עיסקאות אלו על אף שאינן חוקיות נתנו חיים למטבעה וגרמו לו להיות מטבע סחיר ושמיש על אף שאיננו הומצא למטרה זו.

כיום הביטקוין נעשה מוצר פיננסי לכל דבר, ורוב המחזיקים בו הם משקיעים לגיטימיים. כבר לא מדובר באנשי הייטק, אלה אנשים מכל שכבות האוכלוסיה, צעירים, מבוגרים,ֿ כולם מבקשים ליטול חלק בכלכלה החדשה הפורצת את דרכה בשנים האחרונות.

ביטקוין כהשקעה
ביטקוין כהשקעה

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

כתיבת תגובה

Solve : *
15 + 22 =